Založ si blog

Kolektívna agresia

Jedna z knižiek, ktorým sa aktuálne venujem sa volá Přehled psychologie, preložené z nemeckého originálu Projekt Psychologie, vydanie piate. V Rakúsku doporučená ako učebnica pre stredné aj vysoké školy. Najnovšie ma v nej zaujala pasáž o kolektívnej agresii, celkom aktuálna téma.

Obzvlášť závažné následky majú tie formy agresie, ktoré nie sú vyjadrované na rovine individuálnej, ale rovine kolektívnej. Len krátko sa ľudia zaoberajú otázkou príčin, foriem a možnosti riešení konfliktov na kolektívnej úrovni. Mierový výskum poukazuje na niektoré mechanizmy vzniku a priebehu kolektívnych konfliktov. Prečo sa úctyhodní spoluobčania, dobrí otcovia rodín, rozumní ľudia tak ľahko nadchnú, zhromaždia pod ľubovoľnou vlajkou a sú pripravení okamžite začať bojovať proti ,,nepriateľovi“, ktorý sa od nich takmer vôbec nelíši? Sú schopní byť neuveriteľné tvrdí a nikto by neveril ako neľudsky sa dokážu chovať. A až s odstupom času si dokážu uvedomiť nezmyselnosť svojho konania. V určitých výnimočných situáciách sú vždy prítomné dehumanizujúce javy

  • provokácia a eskalácia – v dobách ohrozenia či už reálnym alebo propagandou umelo vytvoreným/vystupňovaným nebezpečenstvom sa veľké skupiny ľudí ľahko ocitnú v stave vystupňovaného vzrušenia. Toto vzrušenie sa rýchlo rozšíri a len málokto mu nepodľahne
  • hľadanie obetného baránka ako prostriedok na stmelenie spoločnosti – spoločnosť je vybudovaná na hneve a ten je nasmerovaný proti najľahšie dosiahnuteľnej skupine
  • násilné vybitie
  • vznik osobnostných a sociálnych štruktúr – namiesto rozumnej voľby a ochrane individuálnych práv, mnohí radšej uveria ,,ozdravnej“ vodcovskej osobnosti, ktorú budú slepo poslúchať. Mnohí sociológovia skúmali pomocou ,,F-škály“ aké typy osobností majú sklon nasledovať autoritatívnych vodcov a štruktúry. Sú to ľudia, ktorí premýšľajú viac konvenčne (tradične, zvyklo), automaticky prijímajú populárne hodnoty, odmietajú subjektivitu, odsudzujú každé spochybnenie panujúceho myslenia, majú sklon ku konformizmu (prispôsobovaniu sa). Obdivujú moc a schvaľujú intoleranciu.
  • rozšírenie nebezpečných predsudkov
  • dočasná rezignácia na vlastnú individualitu – vo výnimočných situáciách majú ľudia sklon podriadiť svoje rozumové usudzovanie aktuálnej situácii a vzdať sa vlastnej zodpovednosti. Ľudia slepo poslúchajú a konajú proti svojmu svedomiu.

Americký psychológ Stanley Milgram uskutočnil jeden dôležitý experiment. Jednej skupine osôb prisúdil rolu učiteľov a druhej skupine osôb rolu žiakov a rozdelil ich do dvoch miestností. Žiaci boli v skutočnosti vedúci experimentu a mali za úlohu naučiť sa naspamäť text a učitelia mali za úlohu ich kontrolovať a v prípade, že žiak urobil chybu, učitelia boli nútení žiakov nemilosrdne trestať. Stlačením páčky museli dávať žiakom šoky postupne od 15 a stupňovali ich až do 450V. Učitelia nevedeli ale to, že ,,žiaci“ v skutočnosti nedostávajú šoky a ich účinky iba predvádzajú. Výsledok bol, že takmer 2/3 učiteľov použilo maximálny šok 315V a jedna tretina učiteľov pokračovala bezohľadne v udeľovaní trestu, aj keď poznali následok svojho konania. Podľa ich slov konali proti svojmu svedomiu, niektorí protestovali a mnoho z nich bolo šťastných keď experiment skončil. Najsmutnejšie na experimente bolo, že len málo učiteľov odmietlo urobiť úlohu a otvorene vyjadrili nesúhlas. Tento experiment bol mnohokrát opakovaný na viacerých miestach a jeho výsledok je ten, že mnoho ľudí je schopných neuveriteľnej tyranie, pokiaľ existuje nejaký ospravedlňujúci mechanizmus.

Tým, ktorí ste sa našli vo vyššie uvedených typoch ľudí prajem aby ste si čo najskôr uvedomili, že každá krízová situácia skôr či neskôr skončí, no vaše znepríjemňovanie života iným, či už udavačstvom, alebo inou formou obťažovania, ostane ľuďom v pamäti ešte veľmi dlho. Aby ste si uvedomili, že stojí za to, zachovať si svoju tvár a neznepríjemňovať iným život, za to, že konajú inak ako si vy predstavujete. Tým, ktorí k takýmto nepatríte, prajem aby ste nepodliehali nenávisti, dokázali prijať ľudí takých akí sú, vedeli im odpustiť a byť im príkladom ako robiť tento svet lepším miestom pre život, lebo oheň ohňom neuhasíte.

Ako prirovnáte tieto poučky k dnešnej dobe nechávam na vás. Ak ste si pod vyššie spomínaným propagandou vystupňovaným nebezpečenstvom v prvej odrážke spomenuli na covid, tak autori použili ako príklad fingovaný útok nacistov na vysielač Gleiwitz v 1939. Ak ste si pri hľadaní obetného baránka spomenuli na nezodpovedných ,,antivaxerov a antirúškarov“, tak vedzte, že autori použili ako príklad prenasledovanie Židov počas druhej svetovej vojny. Ak ste si pri násilnom vybití spomenuli na prejav verbálnej agresie samozvaných strážcov zákona, tak autori použili ako príklad Krištálovú noc https://sk.wikipedia.org/wiki/Krištáľová_noc. Ak ste si pri meraní F-škálou ľudskej tendencii veriť autoritatívnemu režimu spomenuli na slepé dodržiavanie každého nariadenia, tak vedzte, že F-škála znamená škála fašizmu. A ak ste si pri vytváraní predsudkov spomenuli na tých, ktorí tých čo nenosia rúško, okamžite označia za konšpirátora, aj keď ho môžu nenosiť zo zdravotných dôvodov, tak autori mali na mysli predsudky voči Židom v období vojny.

Napriek tomu všetkému démonizmu čo sa deje okolo nás, vírus nepodceňujte, chráňte si zdravie. Užívajte vitamíny, hlavne C a D aj vo zvýšených množstvách, jedzte veľa ovocia a zeleniny, cvičte, športujte, chodievajte často na slniečko a čerstvý vzduch, dbajte na dostatok spánku a hlavne na duševný pokoj, lebo stres je zabijak mysle aj tela.

Diablov experiment

08.04.2021

V nadväznosti na blog (https://lukas77s.blog.pravda.sk/2021/03/11/kolektivna-agresia/), v ktorom som popisoval dehumanizačné javy v spoločnosti, ktoré sa dejú keď ľudia podľahnú davovej psychóze a v ktorom som popísal jeden psychologický experiment, nad ktorým by sa mal každý zamyslieť, by som rád dal do pozornosti ďalší experiment, pre tých, ktorí nepoznajú. Diablov [...]

Odpustiť ≠ zabudnúť. Je to proces.

04.04.2021

Odpustenie je téma, ktorá je pre medziľudské vzťahy maximálne nevyhnutná. A teraz v čase pandémie vírusu, pandémie strachu, pandémie davovej psychózy, pandémie likvidovania medziľudských vzťahov, či v čase pandémie úplného ignorantstva, ale aj v čase slávenia Veľkej Noci, môže byť téma odpustenie o to dôležitejšia, pre ďalšie fungovanie našich vzťahov. Keď si [...]

Zopár faktov na zamyslenie

23.02.2021

Niektoré napíšem po druhý krát, aby si ich prečítalo viac ľudí. Svoj názor nevnucujem nikomu, aj ja sa môžem mýliť. Som za to, aby každý myslel vlastnou hlavou. A možno sa zamyslel nad tým, že či všetko čo sa deje okolo covidu je s kostolným poriadkom. Mne to tak nepríde. Matovič konečne na tlačovke priznal, že v boji proti covidu pomáha aj užívanie vitamínu C a D. [...]

polícia páska

Tragédia v Rohožníku: Muž mŕtvy, pobodaná žena a deti v nemocnici

27.04.2024 08:10

Záchranári vyslali ambulancie do bytového domu v okrese Malacky, kde bolo pobodaných viacero osôb.

Kolumbijská univerzita, Palestína, Izrael

Propalestínski študenti na Kolumbijskej univerzite budú pokračovať v proteste

27.04.2024 07:51

Študenti Kolumbijskej univerzity v New Yorku, ktorí začali celoamerickú vlnu propalestínskych univerzitných protestov, sa nedohodli s vedením školy.

vojna na Ukrajine, Charkov, záchranári, ruský útok, bombardovanie

New York Times: Charkov je nezlomný. Bombardované mesto napriek strachu žije

27.04.2024 07:30

Každodenné ruské útoky u obyvateľov Charkova stupňujú obavy, ale život v meste sa nezastavil, napísal denník The New York Times.

vojna na Ukrajine, Olaf Scholz, dron

ONLINE: ISW: Zmraziť front? To je predčasné, víťazstvo Ukrajiny netreba odpisovať

27.04.2024 06:30, aktualizované: 08:50

Debaty o nutnosti zmraziť frontovú líniu sú predčasné, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 41470x
Priemerná čítanosť článkov: 3770x

Autor blogu

Kategórie